Bruksela 02.03.2022

 

Komunikat Koordynatora duszpasterstwa polskiego w Belgii

 

Drodzy Rodacy

Parafianie polonijnych wspólnot w Belgii

 

W tych dniach wszyscy jesteśmy dotknięci brutalnym atakiem Rosji na Ukrainę. To, co dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów powinno być dla nas, chrześcijan, wyzwaniem i mobilizacją do jeszcze większego zaangażowania się w modlitwę o przywrócenie pokoju w ogarniętej wojną Ukrainie.

Wspólnota międzynarodowa, Kościół w Polsce oraz nasi Rodacy na całym świecie pragniemy przyjść Ukrainie z pomocą, również materialną. W związku z tym  1 marca 2022 r., odbyło się w Brukseli spotkanie duszpasterzy polonijnych z Belgii. Wspólnie zdecydowaliśmy o zorganizowaniu w naszych polonijnych parafiach zbiórki pieniędzy po każdej Mszy św. w drugą niedzielę Wielkiego Postu, 13 marca.

Odpowiadają na Apel Konferencji Episkopatu Polski, zebrane fundusze zostaną przekazanie Caritas Polska, która jest duszpasterską instytucją charytatywną Kościoła katolickiego i największą organizacją społeczno-charytatywną w Polsce. Caritas Polska w tej bardzo trudnej sytuacji niesie profesjonalną, wielowymiarową pomoc na Ukrainę oraz pomaga uchodźcom, którzy uciekają przed wojną do naszego kraju.

W imieniu własnym oraz duszpasterzy polonijnych w Belgii pragnę podziękować za wszelkie ofiary jakie złożycie w niedzielę, 13 marca po Mszach św.

Zwracam się z prośbą o organizowanie dodatkowych modlitw w intencji pokoju  w Ukrainie. Proszę, aby w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu na zakończenie Mszy św. przed Najświętszym Sakramentem odśpiewano suplikacje. Papież Franciszek zachęca nas również do podejmowania postu w intencji ocalenia życia i zdrowia naszych sióstr i braci w Ukrainie.

O.Damian Kopytto OMI, Koordynator duszpasterstwa polskiego w Belgii