Bractwo Żywego Różańca

Bractwo Żywego Różańca istnieje przy Polskiej Misji Katolickiej (obecnie Polskiej Wspólnocie Katolickiej) od 70 lat! Modlitwa różańcowa zawsze była i jest duchowym wsparciem naszych kapłanów i polonijnej wspólnoty. W skład naszego Bractwa wchodzi 9 Róż i 2 Róże dziecięce.

W każdą sobotę, o godz. 18:30 Bractwo prowadzi modlitwę i rozważania różańcowe, a w każdą pierwszą sobotę miesiąca gromadzimy się na Mszy Świętej w intencji żywych i zmarłych członków Bractwa z Brukseli. Organizujemy pielgrzymki do Sanktuariów Maryjnych. Bardzo często budzą one świadomość naszej wiary i jednoczą wspólnotę. W czasie ich trwania zawiązują się przyjaźnie.

Dołącz do nas by wraz z Maryją wypraszać łaski dla nas i całego świata, i by wzbogaciło się również Twoje życie duchowe!

Prezeska Bractwa: p. Maryla Kamasińska

Grupa biblijna

Grupa modlitewno-biblijna istnieje przy PWK w Brukseli od ponad 25 lat. Jest grupą otwartą i spotyka się raz w tygodniu, w każdy poniedziałek o godz. 20:00 w sali św. Eugeniusza.

Jej celem jest wspólna modlitwa i rozważnie Słowa Bożego. Dodatkowo inspiracje dla grupy stanowi formacja oazowa oraz metoda Lectio Divina. Grupie towarzyszą duszpasterze. Co kilka miesięcy na spotkania zapraszamy diakonię z Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie w Carlsbergu (Niemcy).

Opiekun grupy: o. Andrzej Lachowski OMI

Grupa Liturgiczna 

To miejsce dla tych, którzy chcą pogłębić swoje przeżywanie liturgii w Kościele, także poprzez aktywne uczestnictwo w przygotowaniu czytań i śpiewu. Wspólnota dorosłych, spotyka się w I oraz III czwartek miesiąca po wieczornej Mszy Świętej w sali św. Eugeniusza. Spotkanie jest otwarte dla każdego.

Opiekun grupy: s. Karolina Zawiślak MChR

Domowy Kościół

Jest wspólnotą małżeństw sakramentalnych spotykających się raz w miesiącu w obecności kapłana. Domowy Kościół pomaga małżonkom lepiej rozumieć siebie i sens sakramentu małżeństwa. Siły do tego czerpią z rozważania Pisma Świętego, modlitwy i dzielenia się we wspólnocie swoją codziennością i doświadczeniem wiary. Kościół Domowy jest gałęzią Ruchu Światło-Życie założonego przez ks. Franciszka Blachnickiego.

Opiekun grupy: o. Władysław Walaszczyk OMI

Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej

Ta posługa, sięgająca historycznie do czasów początków chrześcijaństwa, okazuje się też często potrzebna również dzisiaj. Za zgodą biskupa szafarze nadzwyczajni mogą pomagać kapłanom w udzielaniu Komunii św. wiernym podczas nabożeństw i nieść go tym, którzy z powody choroby nie mogą samodzielnie brać udziału w nabożeństwach. Co ciekawe, to Jan Paweł II przypomniał w Kościele katolickim o tej posłudze.

W naszej wspólnocie szafarze nadzwyczajni wspierają kapłanów podczas liturgii w kościołach na Anderlechcie, Schaerbeeku i w Leuven.

Opiekun grupy: o. Damian Kopytto OMI

Schola „Chapelle”

Jesteśmy wspólnotą uczniów, studentów i dorosłych zachwyconych pięknem liturgii. Gorąco pragniemy, aby nasz śpiew prowadził do Pana Boga zarówno nas, jak i całe zgromadzenie liturgiczne. Pomaga nam w tym bogaty repertuar tradycji Kościoła – od monodii po współczesne śpiewy wielogłosowe.

Naszym głównym zadaniem jest prowadzenie modlitwy śpiewem w kościele Notre Dame de Chapelle. Robimy to podczas mszy świętej w niedzielę o godz. 9:30 lub 17:30. Działamy od września do czerwca, z wyłączeniem niektórych świąt kościelnych (Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało).

Śpiewamy głównie pieśni liturgiczne w czterogłosie a capella, bazując w znacznej mierze na śpiewnikach Niepojęta Trójco, a także na opracowaniach Taizé. Wprowadzamy też do liturgii śpiewy monodyczne, szukając w bogatej tradycji Kościoła piękna Pana i inspiracji do lepszego życia.

W naszej pracy dbamy o jakość śpiewu, dlatego spotykamy się przynajmniej raz w tygodniu na próbach – odbywają się one zwykle we wtorki, o godz. 19:30. Jeśli chcesz dołączyć, napisz do nas (duszpasterstwopmk@gmail.com) i umów się na przesłuchanie.

Opiekun grupy: s. Karolina Zawiślak MChR

NINIWA starsza

Jest wspólnotą ludzi młodych w wieku od 19 do 35 lat, którzy chcą pogłębiać swoje życie duchowe. Comiesięczne spotkania są okazją, by pogłębić swoją wiarę, podzielić się nią z innymi, razem się pomodlić, podyskutować na ważne tematy, ale także zwyczajnie pobyć ze sobą.

Spotkania odbywają się w drugą oraz ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 19:00 w sali św. Eugeniusza.

Opiekun grupy: o. Tomasz Gali OMI