Parafia Św. Elżbiety – Schaerbeek – ogłoszenia duszpasterskie 19.03.2023

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                    19 marca 2023

 

Kościół Św. Elżbiety i Katolickie Centrum Rodziny

ADRES: Rue Portaels 24, 1030 Schaerbeek

Msze niedzielne: w sobotę godz. 19:00 i niedziela 9:00 i 11:00

Msze w tygodniu: od środy do piątku o 19:00

Spowiedź, adoracja i różaniec: od środy do soboty o godz. 18:30

Biuro parafialne: od środy do soboty po Mszy wieczornej

Parafialny nr tel: +32 471 31 20 38.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziś czwarta niedziela Wielkiego Postu, nazywana niedzielą „Laetare”, czyli wielkopostną niedzielą radości. Jej nazwa wywodzi się od pierwszych słów antyfony na wejście w języku łacińskim: „Laetare, Jerusalemo”, czyli: „Raduj się, Jerozolimo”. Zewnętrznym wyrazem radości jest różowy kolor szat liturgicznych. To znak, że zbliżamy się w wielkopostnym przygotowaniu do świętowania misterium paschalnego Jezusa Chrystusa.
 2. W minionym tygodniu delegacja z naszej wspólnoty reprezentowała dekanat  Schaerbeek na Mszy św. z okazji 10 rocznicy wyboru papieża Franciszka. Msza odbyła się w dawnym opactwie l’Abbaye Notre-Dame de la Cambre w dzielnicy Ixelles z udziałem Nuncjuszy Apostolskich oraz całej konferencji episkopatu Belgii.
 3. Również w minionym tygodniu udało się dokonać wiele prac w naszym kościele. Założyliśmy na kaplicy nowe głośniki do organ. Zdemontowano do odnowienia mosiężne ozdoby z tabernakulum oraz starego i nowego ołtarza. W piwnicy kościoła został częściowo rozebrany piec. Pozostały jeszcze elementy metalowe do demontażu. Bardzo dziękuję Panom za pomoc i pracę. Załadowano cały kontener gruzu. Ciąg dalszy w najbliższą sobotę o godz. 9:00. Jeżeli uda się zebrać raz jeszcze tak sprawną ekipę to zakończymy prace związane z rozbiórką starego pieca. Dlatego ponawiam prośbę o pomoc. Z góry serdeczne Bóg zapłać.
 4. W całym kościele została również pomalowana lamperia. Trzeba będzie jeszcze raz przemalować. W wielu miejsca były zniszczenia i ubytki. Wygląda to już zdecydowanie lepiej i bardziej estetycznie. Również dziękuję Panom za pomoc w malowaniu oraz Paniom za pomoc we wczorajszym sprzątaniu świątyni.
 5. Chciałby przypomnieć, że dokładnie rok temu odbyły się prace remontowe na dachu kościoła. Wymieniono popękane dachówki i uzupełniono ubytki w dachówce łupkowej. Jak widać przy takiej budowli i zabytku historycznym cały czas jest bardzo dużo pracy. Dziękuję wszystkim parafianom za wsparcie, pomoc, ofiary oraz życzliwość i trud pracy. Wspólnie jesteśmy odpowiedzialny za ten Dom Boży, gdzie możemy modlić się w ojczystym języku.
 6. Zapraszamy na nabożeństwo drogi krzyżowej w piątek o godz. 18:30. Będziemy kroczyć śladami Zbawiciela i wchodzić w tajemnice Jego męki i śmierci. Gorzkie żale w niedzielę śpiewamy 20 min przed Msza św.
 7. W Wielkim Poście Kościół zachęca nas do podejmowania dzieł miłosierdzia. Jak każdego roku możemy złożyć naszą wielkopostną jałmużnę na “Fundusz miłosierdzia” Koperty wyłożone są przy wyjściu z kościoła.
 8. Za tydzień rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne. Pierwsza nauka rekolekcyjna dla dorosłych już w sobotę podczas Mszy św. o godz. 19:00 i w niedzielę o 9:00. Rekolekcje dla dzieci w niedzielę o 11:00. W poniedziałek i wtorek rekolekcje dla dorosłych o godz. 19:00 i środę rekolekcje dla młodzieży. Spowiedź od poniedziałku do środy od godz. 18:00.
 9. Bardzo proszę, aby zabrać przy wyjściu z kościoła plan rekolekcji i plan świąteczny. Ułatwi to nam zapamiętanie poszczególnych wydarzeń religijnych w naszym kościele na kolejny miesiąc.
 10. Jutro przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Wyjątkowo Msza św. w poniedziałek o godz. 19:00. Na zakończenie Mszy krótkie nabożeństwo do św. Józefa. W naszym kościele znajduje się figura Św. Józefa. Święty Józef jest patronem Kościoła powszechnego oraz rodzin chrześcijańskich. Zapraszam na wspólną modlitwę, aby przez wstawiennictwo Oblubieńca Maryi wypraszać Bożą pomoc dla Kościoła, naszych rodzin. Serdecznie zapraszam wszystkich młodzieńców, ojców, mężów, którym patronuje św. Józef. Po Mszy św. spotkanie dla wszystkich w dużej sali parafialnej.
 11. Przy wyjściu z kościoła można nabywać kartki wielkanocne. W niedzielę palmową będziemy rozprowadzali palemki.
 12. Dziś wyjątkowo kawiarenka parafialna jest nieczynna. Sala jest wynajęta na jubileusz małżeński.
 13. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości Bożych darów, radości oraz wzrastania w wierze i miłości ku Panu.