W roku jubileuszowym 150. rocznicy urodzin św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz 100. rocznicy jej beatyfikacji pielgrzymowaliśmy do Lisieux, gdzie się wychowywała oraz poświęciła swe życie Bogu w murach Karmelu.

Naszą 3-dniową pielgrzymkę rozpoczęliśmy od nawiedzenia Bazyliki, która została wybudowana ku czci Świętej w I połowie ubiegłego stulecia i konsekrowana 11 lipca 1954 roku. Eucharystię sprawowaliśmy w krypcie ozdobionej przez mozaiki przedstawiające sceny z życia patronki: chrzest, pierwszą komunię, cudowne uzdrowienie, zaangażowanie w życie religijne, śmierć.

Drugiego dnia wyruszyliśmy w drogę do Alençon, gdzie Teresa przyszła na świat i mieszkała z rodziną przez ponad 4 lata. Mieliśmy okazję zwiedzić dom państwa Martin, a także sprawować Eucharystię w przylegającej do niego kaplicy.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na chwilę na Polskim Cmentarzu Wojennym w Grainvile-Langannerie, by później dojechać do Arromanches-les-Bains. Miejscowość ta znajdowała się w sekcji desantowej podczas lądowania aliantów w Normandii w czasie II wojny światowej.

Ostatni dzień rozpoczęliśmy od Mszy św. w kaplicy klasztoru karmelitańskiego. Kolejne 2 godziny upłynęły pod znakiem czasu wolnego. Dla wielu osób była to okazja, by zwiedzić dom, w którym Louis Martin zamieszkał z córkami w 1877 roku.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom pielgrzymki i ufamy, że ten czas będzie wydawał dobre owoce w naszym życiu.