NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ                                10 kwietnia 2022

Kościół Św. Elżbiety ADRES: Rue Portaels 24, 1030 Schaerbeek

Msze niedzielne: w sobotę godz. 19:00 i niedziela 9:00 i 11:00

Msze w tygodniu: od środy do piątku o 19:00

Biuro parafialne : od środy do piątku po Mszy wieczornej

Parafialny nr tel: +32 471 31 20 38.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Wczoraj na salce parafialnej została otwarta wystawa obrazów autorstwa Ingi Falkowskiej zatatuowana: „Minuta po upadku Chrystusa”. Tematyka wpisuję się w wielkopostną atmosferę kiedy to rozważamy mękę Pańską. Obraz przewodni poprzez artystyczny przekaz prezentuje dramatyczne emocje minutę po upadku Chrystusa podczas drogi krzyżowej.
 2. Ze względu na poważną awarię zasilania prądu na sali parafialnej wczoraj została usunięta usterka i założone nowe zasilanie prądu. Dziękuję za pomoc panom Krzysztofowi, Remigiuszowi i Robertowi.
 3. Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.
 4. Dziś także przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli. We Mszy św. o godz. 11:00 bierze udział korpus dyplomatyczny. Na zakończenie Mszy św. złożenie kwiatów przy tablicy smoleńskiej.
 5. W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego. Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej celebracji.
 6. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 19:00. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 21:00
 7. W tym roku, 14 kwietnia, w Wielki Czwartek przypada także ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu.
 8. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz. 18:00 adoracja NS w kaplicy adoracji O godz. 18.20 koronka do miłosierdzia Bożego. 18:30 Droga Krzyżowa. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 19:00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 21:00. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.
 9. W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 10. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny od godz. 9:00 do 13:00 i od 16: do 17:45. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego. Liturgia Wigilii Paschalnej o 19:00
 11. W sobotę, 15 kwietnia, przypada 95. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI. W naszej modlitwie dziękujmy za jego posługę w Kościele i wypraszajmy mu obfitość Bożych darów.
 12. W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W niedzielę o godz. 7.00 Rezurekcja. Pozostałe Msze Święte o godz. 11:00. i 16:00
 13. W poniedziałek wielkanocny, tradycyjnie śmingu-dyngus i Msze św. o godz. 9:00 i 11:00.
 14. W Wielkim Poście Kościół zachęca do podejmowania dzieł miłosierdzia. W całej Belgii w naszych polonijnych kościołach możemy złożyć naszą wielkopostną jałmużnę na “Fundusz miłosierdzia” Koperty wyłożone są przy wyjściu z kościoła.