Bruksela 31 październik 2020 r.

 

Komunikat 31.10.2020

Drodzy Rodacy

Parafianie polonijnych wspólnot w Belgii

 

W miniony piątek Narodowy Komitet Konsultacyjne oraz rządy Brukseli, Walonii i Flandrii wobec zwiększającej się gwałtownie liczby zakażeń koronawirusem w Belgii postanowiły, iż od 2 listopada publiczne celebracje liturgiczne zostają zawieszone. Decyzja ta obowiązuje do 13 grudnia. Po raz kolejny żyjemy w okresie próby, wielkiego smutku, który wiąże się z „głodem” eucharystycznym, a to zmusza wiernych do pragnienia duchowej Komunii.

Nieobecność na niedzielnej Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jesteśmy również zachęceni do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Kościoły pozostają otwarte na indywidualną modlitwę. Jednak w świątyni mogą przebywać jednocześnie tylko 4 osoby. Zachowanie dystansu społecznego oraz noszenie maseczek jest obowiązkowe.

Śluby mogą odbywać się wyłącznie w obecności kapłana, narzeczonych oraz dwóch świadków. Ceremonie pogrzebowe maksymalnie 15 osób.

Każdy biskup wyznacza w swojej diecezji szczegółowe wytyczne odnośnie bierzmowania, sakramentu chrztu, katechezy oraz spotkań duszpasterskich. Duszpasterze polonijni będą informowali o tym swoich parafian.

Decyzją Stolicy Apostolskiej, będzie można otrzymać odpust zupełny za wiernych zmarłych przez cały listopad w dowolnie wybrany dzień pod zwykłymi warunkami i za pobożne nawiedzenie cmentarza, kościoła lub kaplicy odmawiając tam „Ojcze Nasz” i „Wierzę w Boga”. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie i ofiarować go za osobę zmarłą.

Osoby starsze i chore pozostające w domu lub szpitalu będą mogą uzyskać odpust zupełny poprzez duchową łączność z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte. Te osoby, aby uzyskać odpust zupełny powinny odmówić pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny lub też wypełnić uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu swoich cierpień.

Jako Polska Wspólnota Katolicka w Belgii dołączmy także w tych listopadowych dniach do wspólnej modlitwy w intencji pokoju i ładu społecznego w naszej ojczyźnie do czego zachęca Konferencja Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich oraz ojcowie paulini. Od 3 do 11 listopada o godzinie 15.00 na Jasnej Górze zostanie odprawiona Nowenna w tej intencji. Możemy łączyć się za pośrednictwem mediów. Natomiast od 11 do 13 listopada będą miały miejsce narodowe rekolekcje.

O.Damian Kopytto OMI

Koordynator duszpasterstwa polskiego w Belgii